Jak se dnes vyplatí termínované vklady?

Termínovaný vklad, ilustrační obrázek

Přestože termínované vklady nabízí vyšší úroky než běžný účet, je tu i strašák inflace a ne zrovna příjemné patnáctiprocentní zdanění úroků. Vyplatí se vám termínovaný vklad?

Funkce termínovaného vkladu je přesně popsána jeho názvem – jednorázový vklad do banky s předem určenou dobou, po kterou budou peníze uloženy. Pro banku je to poměrně výhodné: vzhledem k tomu, že z termínovaných vkladů nelze platit, ani peníze libovolně přidávat, a doba vybrání vkladu je stanovená, banka ví přesně, s jak velkou částkou a po jak dlouhou dobu může manipulovat ve svých vlastních investičních projektech.

Nepříjemná inflace

Termínované vklady se zúročují dvěma způsoby: buď fixní sazbou, která se po celou dobu vkladu nezmění, nebo sazbou pohyblivou, na kterou má vliv vývoj úrokových sazeb na mezibankovním trhu. Také připisování úroků může probíhat různě – buď jednorázovým připsáním při výběru (hodí se při pevné sazbě), nebo průběžně (tato možnost je výhodnější u pohyblivé sazby a dlouhodobějších vkladů). I když obecně platí, že termínované vklady mají vyšší úroky, než běžné účty (1,3 – 4 %, v závislosti na typu produktu), jejich výhodnost poslední dobou klesá. Může za to především inflace, která znehodnocuje peníze zejména u dlouhodobých vkladů, příjemné není ani 15 % zdanění úroků.

Termínovaný vklad: co očekávat?

Pokud máte zájem o termínované vklady, připravte se na to, že banka bude vyžadovat určitou minimální výši vkladu (1 000 – 100 000 Kč). Také horní hranice může být omezena. Některé banky nedovolují předčasně vybrat peníze (Komerční banka, některé produkty Poštovní spořitelny), jiné za to strhávají poplatek ve výši zhruba 2 % vkladu (ČSOB). Výjimku představují termínované vklady u družstev. Například WPB Capital láká na předčasný výběr bez sankcí a úrokový výnos od 2,75% do 4,70% p.a. Také Raiffeisen bank vychází vstříc s termínovaným vkladem eKonto Garant – zde je předčasný výběr do výše 20 % vkladu zdarma.

Výhodná je především nenáročná správa účtu, zhodnocení výhodnější než u běžného účtu, bezplatné uzavření a vedení vkladu a také jeho pojištění. Přesto vzhledem k vlivům inflace doporučují odborníci využívat termínované vklady spíše ke krátkodobému uložení peněz.

Pokud o termínovaném vkladu uvažujete, nezapomeňte se podívat také na nabídku spořících účtů. Ty mohou přinést srovnatelné úročení při daleko větší flexibilitě vložených peněz.

0 komentářů

Poslat nový komentář

čer_ená: