Pojištění vkladů

Pojištění vkladů, ilustrační obrázek

Díky pojištění vkladů vaše úspory nezmizí do nenávratna, ani pokud banka zkrachuje. Vrátí se vám z fondu, do kterého banky právě pro takový případ pravidelně posílají příspěvky. Přečtěte si v tomto článku, jak to celé funguje a co to znamená pro vás.

Proč se vklady pojišťují

Především proto, abyste nepřišli o své peníze v případě krachu banky (jako se to stalo v případě některých kampeliček). Banka se tak ale chrání i sama – pokud lidé věří, že se jim vklady v každém případě vrátí, nejsou tolik náchylní panicky vybírat z banky veškeré úspory při rozšíření poplašné zprávy o její finanční situaci (takto lze banku poškodit i cíleně – doplatila na to například Union Bank).

Co znamená mít pojištěné vklady

  • V případě krachu banky vám bude navrácen 100% objem úspor, a to do výše maximálně 50 000 euro na jednoho vkladatele u jedné banky.
  • V některých případech vklady pojištěné nejsou – jde o osoby uvedené v zákonu o bankách, jako jsou osoby mající kontrolu nad bankou nebo členové její dozorčí rady.
  • Vklad běžného klienta se ale pojišťuje automaticky při přijetí bankou.
  • Pokud využívají možnosti připojištění u Fondu pojištění vkladů, platí tato pravidla stejně i pro zahraniční banky, jako jsou ING či BAWAG.

Jak pojištění vkladů funguje

V České republice exitstuje tzv. Fond pojištění vkladů, do kterého banky pravidelně odvádějí finanční příspěvky. Tyto peníze se pak použijí pro vyplacení vkladů klientů zkrachovalé banky na základě „solidárního systému“ – na výplatu vkladů postižené banky se použije potřebné množství peněz z fondu, ne jen to, co tam vložila tato banka. Dohled nad Fondem má „ČNB“http://w­ww.cnb.cz/cs/in­dex.html a jeho činnost upravuje zákon o bankách.

1 komentář

Tip: pokud si nejste jisti,

Napsal uživatel m dne Po, 03/29/2010 - 07:10.
Tip: pokud si nejste jisti, zda jsou vaše peníze pojištěny, podívejte se do seznamu institucí pojištěných Fondem pojištění vkladů.

Poslat nový komentář

č_rná: